ÜLKE

Malezya Federasyonu, Yarımada Malezya’daki 11 eyaletten, 3 federal bölgeden ve Borneo adası üzerindeki Sabah ve Sarawak eyaletlerinden oluşmaktadır.

BAŞKENT

Kuala Lumpur

COĞRAFİ LOKASYONU

Ekvator’un 2 ila 7 derece kuzeyinde bulunan Malezya, Güney Çin Denizi ile Yarımada Malezya ve Sabah ile Sarawak eyaletlerinin bulunduğu Borneo Malezya’sı olarak ikiye ayrılmıştır. Yarımada kuzeyde Tayland, güneyde ise Singapur ile komşu iken Sabah Endonezya, Sarawak ise hem Endonezya hem Brunei Darussalam ile komşudur.

ALAN

329 758 km2

NÜFUS

28 milyon. Halklar Malaylar ülke nüfusunun %57’sini oluştururken Çinliler, Hintliler ve diğer etnik gruplar kalan kısmını oluşturmaktadır.

DİL

Bahasa Malaysia (Malayca) milli dildir ancak İngilizce yaygın bir şekilde konuşulmaktadır. Malezya’lılar aynı zamanda farklı dillerin farklı dialektlerinide konuşabilmektedir.

DİN

İslam resmi dindir. Ancak diğer dinlerde özgürce yaşanabilmektedir.

YÖNETİM

Malezya anayasal kraliyet ve parlementer demokrasiyi uygulamaktadır. Ülkenin başı Yang di-Pertuan Agong ve hükümetin başı ise başbakandır. Ülkenin iki meclisli yasama sistemine sahiptir.

İKLİM

Malezya yıl boyunca sıcak olan tropik bir iklime sahiptir. Yıl içerisinde sıcaklık 21 ºC ile 32 ºC arasında değişir. Yıllık yağış miktarı ise 2,000 mm ile 2500 mm arasındadır.

EKONOMİK PROFİL

Turizm, petrol, palmiye yağı, doğal kauçuk ve ahşap gibi temel mallar Malezya ekonomisine önemli katkılarda bulunurken, ekonominin en büyük bileşenini teşkil eden, İmalat sektörüdür.

GİRİŞ İÇİN GEREKENLER

Ziyaretçiler giriş yapabilmek için kalınacak sürenin haricinde en az altı aylık geçerliliği olan bir pasaporta veya seyahat belgesine sahip olmak zorundadır. Birçok ülkenin vatandaşları ziyaret veya iş için yaptıkları ziyaretlerde vizesiz girebilir. Daha fazla bilgi için ülkenizdeki veya en yakındaki Malezya Diplomatik Misyonu’nu veya Malezya Turizm Ofisi’ni arayabilirsiniz.

PARA BİRİMİ

Malezya Ringgiti kullanılan para birimidir ve kısaca RM olarak yazılır. Yabancı para birimleri bankalarda ve döviz ofislerinde değiştirilebilir.

BANKA SAATLERİ

Birçok eyalette bankalar 09:15-16:30 saatleri arasında Pazartesi – Cuma arası çalışmaktadır. Kelantan ve Terengganu eyaletlerinde ise Cuma ve Cumartesi günleri bankalar kapalıdır. Web sitesinden tatil günlerini, saatleri ve detayları kontrol ediniz.

POSTANELER

Postanelerin büyük çoğunluğu resmi tatil ve Pazar günleri hariç 08:30 – 17:00 arası çalışmaktadır. Cumartesi günü yarım gün saat 13:00 a kadar açıktır. Alışveriş merkezlerinde bulunan postanelerin çalışma saatleri daha fazladır. Johor, Kedah, Kelantan ve Terengganu’da ise Cuma, cumartesi günleri postaneler kapalıdır.

ÇALIŞMA GÜNLERİ

Johor, Kedah, Kelantan ve Terengganu hariç tüm eyaletlerdeki devlet ofisleri haftada beş gün Pazartesi-Cuma arası çalışmaktadır. Johor, Kedah, Kelantan ve Terengganu’da ise devlet ofisleri Cuma ve Cumartesi kapalı, PazarPerşembe arası çalışır.

ZAMAN

Standart Malezya saati GMT’den 8 saat önde, U.S. Pasifik Standart Zamanına göre ise 16 saat öndedir.

ELEKTRİK

Malezya’da kullanılan elektrik 220-240 volt AC ve saniyede 50 döngü ile çalışır. Standart 3 girişli prizler kullanılmaktadır.

ÖLÇÜ SİSTEMİ

Malezya metrik sistemi kullanmaktadır.

TELEKOMİNİKASYON

Malezya ulusal ve uluslararası olarak telefon, faks, telgraf ve internet ile bağlıdır. Birçok otel Direkt Uluslararası Arama telefon hizmeti sunar.

MALEZYA’YA ULAŞIM

Malezya’nın ana giriş kapısı Sepang’da bulunan ve Kuala Lumpur’un yaklaşık 50 km güneyinde kalan Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı (KLIA)’dır. Buranın haricinde Penang, Johor Bahru, Kuching, Kota Kinabalu Langkawi adasındaki havalimanları da giriş yapılabilecek diğer uluslararası havalimanı statüsündedir. Malezya’nın Sepang ve Kota Kinabalu’da bulunan iki ayrı düşük maliyetli taşıyıcı terminali de vardır.

Milli Havayolu olan Malezya Havayolları altı kıtaya uçarak küresel bir bağ kurarken, 40’ın üzerindeki havayolu firması da Malezya’ya uçmaktadırlar. Bunların haricinde ucuz uçuş servisi veren AirAsia bu servisi tamamlar. Denizden yapılan girişler için ana kapı, Kuala Lumpur’un 50 km. uzaklığındaki Port Klang’dır. Malezya’ya, Singapur ve Tayland üzerinden de kara ve demiryolu ile giriş yapabilirsiniz.

ETRAFI GEZMEK

Malezya, ülke içinde ucuz uçuş sağlayan AirAsia ve Firefly havayollarının haricinde Malezya Havayolları ile de mükemmel bir uçuş ağına sahiptir. Ülkede aynı zamanda şehir içi ulaşımları efektif bir şekilde sağlayan otobüs, taksi ve tren sistemi bulunur.

KONAKLAMA

Malezya rekabetçi fiyatlara sahip geniş bir yelpazede konaklama türlerine sahiptir. Uluslararası yıldızlı oteller, plaj resortları, dağ evleri, gençlik pansiyonları ve Devremülk daireler mevcut konaklama türlerinden bazılarıdır.